Úvod / Novinky / Mechanické invalidní vozíky - na co se zaměřit při výběru

Mechanické invalidní vozíky - na co se zaměřit při výběru

Mechanické invalidní vozíky - na co se zaměřit při výběru - | Zdravotnické pomůcky    Pro mnohé osoby se sníženou mobilitou je invalidní mechanický vozík téměř nutností. Může se jednat o dočasné zdravotní problémy nebo i o problémy dlouhodobého charakteru. Není určen jen pro seniory. Do zdravotních potíží, které ho vyžadují, se mohou dostat i mladí lidé.

Pokud musíte takovou situaci řešit poprvé, nastává problém.

Na co se zaměřit při výběru z velkého množství nabízených typů?

Abychom vám usnadnili orientaci, přinášíme vám pár základních rad ohledně typů vozíků a na co se zaměřit při jeho výběru.

 

Invalidní vozíky skládací

Je důležité vědět, že ne každý invalidní mechanický vozík je skládací. Je to docela podstatná funkce, pokud máte malý byt. V případě, že se usadíte do pohodlného křesla u televize, nemusí vozík zabírat zbytečně místo. Běžně má ten nejužší vozík šířku minimálně 60cm, většinou však kolem 70cm. Po složení však zabere přibližně 30cm.

Pokud navíc chcete, aby se vám vozík vešel do auta, je tato možnost nutností. V tomto případě je lepší, pokud má vozík navíc funkci rychlé demontáže zadních kol, tzv. rychlospojku kol. Jedná se o systém, kdy se zadní kola jednoduše sundají pouhým stiskem na osu kola, což zabere vteřinu a není k tomu potřeba žádné nářadí. Opětovná montáž se provede pouhým nasunutím kola na osu.

 

Všechny vozíky, které nabízí firmy Timago International Group, kterou v ČR zastupuje společnost Distrimed s.r.o. mají skládací rám a většina je vybavená i rychlospojkou kol.

 

Invalidní vozík odlehčený a standardní

Stejně jako rozměr je důležitá i hmotnost vozíku.

Standardní mechanické invalidní vozíky mají ocelovou konstrukci. Jedná se o základní modely vozíků pro nejběžnější použití. Vyznačují se nižší cenou na úkor vyšší hmotnosti.

Odlehčené mechanické invalidní vozíky mají rám vyrobený z duralu. Vzhledem k jeho nižší hmotnosti se takový vozík se lépe ovládá a také je s nim snadnější manipulace při nakládání do auta anebo jiného dopravního prostředku, například do autobusu či vlaku.

 

Dále se můžeme ještě setkat s typy vozíků, které mají specifické určení.

 

Invalidní vozík polohovací - je vhodný pro pacienty, kteří mají problémy z udržením rovnováhy v sedě, anebo vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, je vhodnější poloha v pololeže, resp. úplně ve vodorovné poloze. Vozík vhodný zejména pro pacienty s neurologickým onemocněním.

 

Invalidní vozík do sprchy – je vyroben z plastu anebo duralu opatřeného antikorozním nástřikem. Většinou bývá vybaven také toaletní nádobou pod sedákem, aby ho bylo možno použít i jako WC. Nejedná se ovšem o „klasický“ invalidní vozík – není pohodlný pro delší používání a jeho určení je především do koupelny pro provádění osobní hygieny.

 

Invalidní vozík s WC nádobou - toaletní invalidní vozíky jsou kombinací vozíku pro přesun a toalety. Na toaletním sedátku bývá ještě navíc polstrovaný sedák, který zvyšuje komfort sedu. Tyto vozíky jsou předurčeny pouze k domácímu použití v rámci bytu.

 

Transportní invalidní vozík - jsou určené pro přesun pacienta asistenční osobou na krátkou vzdálenost. Používají se v případech, kdy pacient nemůže, anebo není vhodné, aby ovládal vozík sám, například na příjmech v nemocnicích, na letištích apod. Jeho výhodou jsou minimalistické rozměry, aby bylo možno zajet i do velice úzkých prostorů (např. do letadla), ale z těchto důvodů není vhodný ani pohodlný pro běžné, dlouhé každodenní používání.

 

Na které další technické specifikace se zaměřit při výběru a jak správně určit šířku a rozměry invalidního vozíku si můžete přečíst zde.

 

Realizuje Používáme e-shop oXyShop X5 od společnosti oXy Online s.r.o.