Úvod / Novinky / Jak správně vybrat vhodný invalidní vozík

Jak správně vybrat vhodný invalidní vozík

Jak správně vybrat vhodný invalidní vozík - | Zdravotnické pomůcky    Pro mnohé osoby se sníženou mobilitou je invalidní vozík téměř nutností. Může se jednat o dočasné zdravotní problémy nebo i o problémy dlouhodobého charakteru, jako je například ochrnutí. Poradíme vám, jak si takový invalidní vozík zajistit a jak ho správně vybrat.

Invalidní vozík na předpis lékaře

Abyste mohli získat invalidní vozík, musí vám ho předepsat váš ošetřující lékař. Může se jednat o rehabilitačního lékaře, neurologa či ortopeda. Poukaz vám potom musí ještě schválit revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny. Jednou za 5 let máte nárok na mechanický invalidní vozík. To znamená, že by vám ho měla zaplatit zdravotní pojišťovna a vy byste ho tak měli mít zcela zdarma. Ovšem takový vozík není váš a zůstává stále majetkem pojišťovny, která může po určité době rozhodnout, že již vozík nutně nepotřebujete a musíte ho vrátit.

Bohužel pojišťovny navíc často šetří a i když vám lékař předepíše konkrétní typ invalidního vozíku, revizní lékař vaší pojišťovny, který vaší žádost schvaluje, na to nemusí brát zřetel a zvolí tu nejlevnější možnou alternativu, nebo vám vydá tzv. repasovaný vozík, který je již použitý. Jestliže se jedná o vybavenější invalidní vozík, nemusí úhrada od pojišťovny pokrýt celou výši nákladů a po vás tak bude požadován doplatek.

Kvalitní invalidní vozíky za dobrou cenu

U nás si vozík můžete pořídit za přijatelnou cenu a i v případě, že se pojišťovna z nějakého důvodu rozhodne, že na něho již nemáte nárok, máte jistotu, že vám zůstane doma. Firma Distrimed je výhradním dovozcem invalidních vozíků několika zahraničních výrobců. Invalidní vozíky můžete vybírat přímo v e-shopu s dopravou k vám domů zdarma.

Správný invalidní vozík může pozitivně ovlivnit průběh léčby. Pokud se vám na něm bude pohodlně sedět, budete i v mnohem lepší fyzické a psychické kondici. Při výběru invalidního vozíku byste určitě měli zohlednit svou hmotnost, velikost sedáku vozíku, možnost rychlé demontáže kol a složení vozíku, typ kol nebo polohovatelnost. Pokud má pacient problém zůstat vsedě, jsou vhodné vozíky, které se přizpůsobí do polohy vleže.

Nejdůležitější parametry, na které bychom se při výběru vhodného typu invalidního vozíku zaměřit, jsou:

1. Hmotnost uživatele = nosnost vozíku

2. Šířka sedáku (vzdálenost mezi postranicemi) - vzdálenost mezi kyčlí pacienta a postranici by měla být cca.1-2 cm z každé strany. Orientačně můžeme změřit pomoci dlaní rukou. Pokud vybereme užší sedák s menší mezerou, bude vozík nepohodlný. Naopak při volbě příliš široké sedačky bude invalidní vozík hůře ovladatelný, zbytečně široký (problém s průjezdem mezi zárubněmi apod.) a také zbytečně těžký (horší manipulace).

Další důležité rozměry najdete na obrázku níže, nic méně šířka sedáku (ŠS) je ten nejdůležitější rozměr pro výběr invalidního vozíku. Řadu dalších roměrů, jako např. délka stupaček (VS), lze u vozíku nastavit.

3. Hmotnost vozíku - čím těžší invalidní vozík, tím horší je manipulace s ním, zejména pokud plánujeme převozy vozíku v osobním automobilu. Standardní vozíky jsou vyrobené z oceli. Lehčí - odlehčené vozíky jsou vyrobené z duralových slitin.

4. Rychlospojka = možnost rychlé demontáže kol - důležité, pokud plánujeme invalidní vozíkpřevážet v osobním automobilu. Zadní kola se lehce sundají pouhým stiskem na osku kola, což trva vteřinu a není k tomu potřeba žádné nářadí. Opětovná montáž se provede pouhým nasunutím kola na osku (k aretaci dojde automaticky).

5. Možnost složení vozíku je také důležitým parametrem, pokud chcete vozík převážet autem. Složením vozíku, který zrovna nepoužíváte, šetříte také místo v bytě. Šířka složeného vozíku je zhruba 30 cm. Veškeré námi prodávané invalidní vozíky mají skládací rám.

6. Pneumatická anebo plná kola. Plná kola jsou bezúdržbová - nemusí se hustit a nehrozí propíchnutí duše. Komfort jízdy je ovšem o něco horší, zejména na hrbolatém povrchu, kdy tyto kola nepruží stejně dobře jako pneumatická (nafukovací). Je tedy znovu důležité, kde a kým bude vozík používán. Pokud se bude jednat hlavně o použití v interiéru, anebo bude vozík používán jen ke krátkým přesunům, pak jsou plná kola vhodná. Jestli ale pacient tráví na vozíku dlouhé hodiny a vyjíždí do terénu, budou komfortnější běžná pneumatická kola.

7. Polohovací vozíky jsou vhodné pro pacienty, kteří mají problémy z udržením rovnováhy v sedě, anebo vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, je vhodnější poloha v pololeže, resp. úplně ve vodorovné poloze.

Dále může být invalidní vozík vybaven dalším příslušenstvím, jako například:

  • brzdou pro doprovod - vhodné pro pacienty, kteří nejsou vzhledem ke zdravotnímu postížení schopni vozík ovládat sami
  • stabilizačními kolečky proti překlopení vozíku dozadu
  • úhlově nastavitelnými stupačkami (provedení ELR) - umožňují posed se zvednutou nohou v libovolném úhlu 

Z naší nabídky invalidních vozíku si učitě vyberte takový vozík, který bude splňovat Vaše požadavky. Nabídku invalidních vozíků najdete ZDE

Pro určení správných rozměrů vozíku je možno orientačně použít tyto údaje – viz obrázek:

ŠÍŘKA SEDU (ŠS) - vzdálenost mezi dvěma postranicemi. Pacient by měl mít od postranic z každé strany ještě alespoň  cca.1-2 cm mezeru. Orientačně můžeme změřit pomocí dlaní rukou.

HLOUBKA SEDU(HS) - vzdálenost mezi zádovou opěrkou a předním okrajem sedáku. Mezi předním okrajem sedačky a podkolenní jamkou by měl být prostor cca. 5 – 6 cm. Orientačně můžeme změřit pomocí 3 – 4 prstů.

ÚHEL SEDU je standardně doporučován tak, že přední výška (PVS) bude přibližně o 4 – 6 cm vyšší než zadní výška (ZVS)

VÝŠKA OPĚRKY ZAD (VOZ).Nedoporučuje se, aby byla opěrka zad vyšší než spojnice lopatek s ohledem na pohodlí pacienta (výjimkou jsou polohovací vozíky). Reálnou výšku opěrky zad lze snížit použitím podsedáku.

VZDÁLENOST STUPAČEK (VS). Stupačka by měla být nejméně  5 cm nad zemí, jinak hrozí při průjezdu nerovnostmi nebezpečí zadrhnutí  o zem. Stehna by neměla být ve vzduchu ani příliš stlačená (měla by volně ležet na sedáku). Délku stupaček lze u všech našich vozíků jednoduše nastavit.

NASTAVENÍ TĚŽÍŠTĚ (NT) – vzdálenost mezi středem zadního kola a zádovou opěrkou. Čím je tato vzdálenost menší. Tím je vozík stabilnější proti převrácení, ale o něco málo je stížená ovladatelnost a naopak. Tento údaj (možnost nastavení těžiště) je důležitý zejména pro pacienty po amputaci dolních končetin, kdy je nutno posunout osu kola až za osu zádové opěrky.

Realizuje Používáme e-shop oXyShop X5 od společnosti oXy Online s.r.o.