Úvod / Novinky / Staráte se o nepohyblivého či málo pohyblivého příbuzného? Máme pro vás pár doporučení.

Staráte se o nepohyblivého či málo pohyblivého příbuzného? Máme pro vás pár doporučení.

Staráte se o nepohyblivého či málo pohyblivého příbuzného? Máme pro vás pár doporučení. - | Zdravotnické pomůcky    Pár rad o tom, jak pečovat o své blízké, kteří již nejsou schopni se o sebe plně postarat.


Milí přátelé, pečovat o své nepohyblivé či málo pohyblivé příbuzné není jednoduché. Vyžaduje to čas, námahu, starostlivost a hlavně lásku. Jistě jste pro své blízké obrovským přínosem. Možná někteří z vás teprve s péči začínají, a tak vám zřejmě přijde vhod několik doporučení. Rady jsou rozděleny dle potřeb nemocného.    

Hygiena pacienta
U dlouhodobě či trvale ležícího pacienta provádíme celkovou koupel na lůžku. Jak na to? Připravte si všechny potřebné pomůcky k lůžku nemocného:

-         lavor s teplou vodou

-         žínku, ručník

-         mycí emulzi, šampon nebo čistící pěnu

-         nádobu (džbán) na spláchnutí vlasů, doporučujeme speciální set pro mytí vlasů

-         hřeben, fén, rukavice, kosmetické potřeby, na které je pacient zvyklý

-         potřeby k hygieně dutiny ústní

-         čisté osobní a ložní prádlo


Pro provedení koupele zavřete okna a zajistěte příjemné teplo v pokoji. Pacienta položte na záda a umyjte ho směrem od obličeje k nohám, genitál nakonec. Postupně jej osušte. Pak jej otočte na bok a umyjte záda a hýždě. Pokožku pořádně vysušte, aby nedošlo k opruzeninám. Během koupele kontrolujte změny na kůži. Nakonec pokožku ošetřete a promažte. Vyměňte prostěradlo a pacienta oblékněte. Je dobré mít pod nemocným gumovou podložku, která zabrání proniknutí vody či exkrementů na prostěradlo.

Nakonec nemocného posaďte a pomozte mu vyčistit dutinu ústní, popř. umyjte zubní protézu. Pokud je pacient v bezvědomí nebo je nemohoucí, vytírejte ústa pomocí tamponků či štětiček s příchutí citronu. Ústa ošetřujte pravidelně, zabráníte tím vysychání sliznice a tvorbě krust. Rty můžete ošetřit pomádou.

Mezi nejpoužívanější přípravky k ošetřování kůže patří:

-         MoliCare čistící pěna – na mytí znečištěné kůže

-         MoliCare mycí emulze – na mytí znečištěné kůže  

-         MoliCare skin krém – na suchou kůži

-         MoliCare olej – na suchou kůžiPříjem tekutin a potravy

Starý nemocný člověk ztrácí pocit žízně a tak je dobré, abyste tekutiny pravidelně nabízeli. Nabízejte je při každém kontaktu, jelikož nemocný většinou zvládne najednou jen pár doušků. Střídejte různé druhy tekutin – čaje, 100% džusy, minerální vody, obyčejnou vodu. Mezi tekutiny se počítá také polévka.

Celkový příjem tekutin má být alespoň 1,5 litru, v létě při vyšších teplotách až 2 litry denně. 

O vhodném množství tekutin vzhledem k onemocnění se poraďte s lékařem.

Pro podávání tekutin ležícím osobám je vhodné používat pohárky s víčkem.

Ideální je strava 3x denně, jelikož výdej energie nemocného není velký. Případně můžete zvolit variantu 5x denně menší porce. Stavu připravujte samozřejmě s ohledem na dodržování léčebné diety po poradě s lékařem. Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny. Snažte se připravovat jídlo tak, aby měl z něj strávník radost a občas mu splňte jeho vysněná gurmánská přání.

Vhodné je také zvážit podávání doplňků stravy, které obsahují minerály, stopové prvky, a vitamíny. Ohledně doplňků stravy se můžete poradit například v lékárně.

Podávání stravy vám usnadní vhodný stolek k lůžku.Tam kde je příjem, musí být i výdej

Myslete na to, že u ležících nemocných může dojít ke zpomalení činnosti střev. Stolice pak neodchází pravidelně a pacient může trpět zácpou. Zařaďte tedy do jídelníčku švestkové kompoty, produkty s jogurtovými či probiotickými kulturami. Dbejte na dostatek vlákniny ve stravě.

Pokud přírodní složky selžou, mohou přechodně pomoci projímadla – čípky nebo kapky. Neměla by se však podávat dlouhodobě. Organismus si navykne a lék ztratí svou účinnost.
 

Prevence proleženin(dekubitů) a manipulace s nemocným

U pacienta, který má porušenou hybnost nebo úplné ochrnutí některé končetiny, je nutné minimalizovat komplikace s tímto problémem spojené. Důsledek dlouhého ležení v jedné poloze vznikají proleženiny (dekubity) nebo dochází ke zkrácení svalů. Obojímu se snažte předejít.    

Pacienta polohujte přes den po dvou hodinách, v noci po třech hodinách nebo dle potřeby.

Naučte se s nemocným manipulovat a ukládat ho do pohodlné a stabilní polohy. Na polohování používejte polohovací pomůcky a antidekubitní matraci. Zajistěte nemocnému vždy suché a čisté prádlo, hygienické pomůcky – masážní emulze, krémy. 

Během polohování si všímejte začervenalé kůže nebo opruzenin a ošetřete je. Pokud vznikne proleženina, tzv.dekubitus, je nutné kontaktovat obvodního lékaře nebo charitu, kteří zajistí ošetřování. Proleženinu poznáte jako fialové místo na kůži, které nebledne. Rána se otevírá, může začít hnisat a zapáchá. V tomto případě je nutné nepokládat nemocného na postižené místo.

S nemocným musíte cvičit, aby nedošlo ke zkrácení svalů.

U ležících pacientů je prospěšné tělo masírovat, kůži promazávat a provádět poklepovou masáž. Jde o klepání prsty směřující od spodní části zad nahoru. Tím dochází k uvolňování hlenů a snižuje jejich usazování na plicích.

Všechny úkony, tedy polohování, cvičení, i poklepové masáže Vám předvede sestřička z Charity.

Na pomůcky pro polohování se můžete informovat v našem zákaznickém centru - telefon: +420 558 712 577 (po-pá: 7-15.30h)

Pokud nemocný trpí velkými bolestmi, je dobré podat mu před polohováním tišící léky.


Důležitost dotyků, informací, kontaktů

Snažte se o co nejužší kontakt Vašeho blízkého s Vámi. Přispěje to k jeho psychické pohodě. Při komunikaci s nemocným jej držte za ruku, hlaďte jej, dejte mu najevo svou lásku. Pokuste se také udržovat a podporovat jeho kontakt s dalšími příbuznými, kamarády a vrstevníky. Informujte je o tom, co se děje v okolí, kam on nemůže. Např. jaké je počasí. Udržujte jeho zájem o okolní svět. Dobrá psychická pohoda je důležitá pro léčbu nemoci. Největší dar, který vašim blízkým můžete dát, je láska zřetelně projevená laskavým slovem, pohlazením, úsměvem a samozřejmě dostatečným časem a zájmem o ně.


Možnosti seniorů, když je začnou trápit nemoci a přestanou být soběstační ?

-       pomoc pečovatelské služby v domácím prostředí

-       pobyt v domě s pečovatelskou službou

-       pobyt v léčebně pro dlouhodobě nemocné

-       pobyt v domově důchodců

               -       zajištění respitního pobytu (nemoc pečující osoby, rodinné důvody)

Finanční řešení :

-       podmínky pro přiznání invalidního důchodu

-       mimořádné výhody pro občany těžce postižené na zdraví (průkaz ZTP, TP, ZTP/P)

-       zvýšení důchodu pro bezmocnost

-       příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu


 

Realizuje Používáme e-shop oXyShop X5 od společnosti oXy Online s.r.o.