Úvod / Novinky / Jak vybrat vhodnou dezinfekci pro školy

Jak vybrat vhodnou dezinfekci pro školy

Jak vybrat vhodnou dezinfekci pro školy - | Zdravotnické pomůcky    Jak vybrat kvalitní a ekonomicky výhodnou dezinfekci pro konkrétní použití ve škole? Jaké jsou nejdůležitější faktory, na které by se měli soustředit všichni, kteří potřebují zajistit vhodnou dezinfekci pro školu anebo školku?

Pojem dezinfekce se v dnešní době skloňuje ve všech pádech a dostává se i do povědomí lidí, kteří ještě nedávno o ní nevěděli téměř nic. V této pozici jsou nyní i ředitelé škol, kteří tento problém musí nyní řešit více než kdykoli před tím. Jak se v tom vyznat a vybrat kvalitní a ekonomicky výhodnou dezinfekci pro konkrétní použití ve škole? Pokusíme se shrnout nejdůležitější faktory, na které by se měli soustředit všichni, kteří potřebují zajistit vhodnou dezinfekci pro školu anebo školku.

 

DEZINFEKCE NA PLOCHY – PODLAHY

Ekonomika (ředění)

Řetězce na nás chrlí letáky s různými druhy dezinfekčních přípravků, kde je nejdůležitějším údajem objem a cena, doplněné něčím chytlavým v názvu produktu, jako anti covid, anti corona a podobně.

Nejdůležitějším údajem při výběru z ekonomického hlediska by měla být koncentrace, to znamená, jak se ředí. Některé dezinfekce jsou prodávané v koncentraci, kterou už se neředí, a naopak některé jsou účinné již od koncentrace 0,25%. To znamená, že do 10 litrů vody postačí přidat 25ml dezinfekčního přípravku. Pětilitrové balení takového dezinfekčního koncentrátu nám pak vystačí až na 200 x 10 litrových věder. Takovým přípravkem je například DESAM EFFEKT + 5L

A důležité upozornění. Při ředění je potřeba přesně dodržovat výrobcem předepsanou koncentraci, a pamatovat na to, že ředění se provádí v pořadí VODA + DEZINFEKČNÍ PŘÍPRAVEK (ne naopak) a VODA MUSÍ BÝT STUDENÁ (max.25⁰C), jinak dezinfekce ztratí dezinfekční účinek.

 

Dezinfekce nečistí!

Velkým omylem je si myslet, že dezinfekce podlahu dezinfikuje a zároveň vyčistí. Opak je pravdou. Pokud použijete dezinfekci na nevyčištěnou podlahu, tak se podlaha nejen nevyčistí, ale ani nevydenzifikuje. Je tedy potřeba podlahu, či jiný povrch nejdříve důkladně vyčistit (vytřít) a teprve pak použít dezinfekční přípravek. Vhodné čistící přípravky najdete zde.

 

Doba expozice

Dobou expozice (kontaktní doba) se rozumí čas, po kterou musí přípravek působit, než usmrtí mikroorganismy. Po tuto dobu by tedy po takto vytřené chodbě, dokud zcela nezaschne, neměl nikdo chodit. Některým dezinfekčním přípravkům to trvá i hodinu. Pokud požadujeme, aby byla tato doba krátká, například pokud chceme vydenzifikovat chodbu ve škole před přestávkou, je potřeba vybrat prostředek s rychlým účinkem (krátkou dobou expozice). Vhodné prostředky jsou DESAM EFFEKT + 5L , DESAM OXI 5KG

 

Ostatní důležité faktory

Při výběru dezinfekčních prostředků věnujte pozornost, jestli vyhovuje dalším vaším požadavkům.

Dobrá materiálová snášenlivost – ověřte si, jestli je daná dezinfekce vhodná k použití na požadovaný materiál. Některé dezinfekce nemusí být vhodné na plasty, jiné na chromované částí apod.

Bez nepříjemného zápachu, použití v přítomnosti dětí (pacienta) – tato informace bývá uvedená u dezinfekcí, které se používají v nemocničních zařízeních přímo v přítomnosti pacienta, například na pokojích. Pokud použijete takový přípravek, není pak nutno před příchodem dětí místnost odvětrat.

Výborná biologická odbouratelnost – takový prostředek se rozloží a nezatěžuje životní prostředí.

Střídání přípravku – pro zabránění rezistence mikroorganizmů na jeden přípravek, je potřeba pravidelně střídat přípravky s odlišnou aktivní látkou (doporučený interval je měsíc – týden).

Kvalitní dezinfekční přípravky na podlahy vhodné pro školy najdete uceleně zde

 

DEZINFEKCE POSTŘIKEM NA MALÉ PLOCHY – LAVICE, KLIKY, ZÁBRADLÍ

Výběr správné dezinfekce na malé plochy je stejný jako u velkých ploch. Tyto dezinfekce se častěji prodávají již naředěné k přímému použití a v nádobách vybavených sprejovým rozprašovačem pro snadnou aplikaci. Pokud potřebujete větší množství dezinfekčního prostředku, doporučujeme koupit větší balení + jedno menší s rozprašovačem pro možnost dolévání.

Kvalitní dezinfekční přípravky na malé plochy vhodné pro školy najdete uceleně zde

 

DEZINFEKCE NA RUCE

Dezinfekce na ruce, kterou koupíte v supermarketu, je určitě účinná, jelikož obsahuje velké množství alkoholu, který si poradí s viry. Většinou se ale jedná o výrobky, které byly vyrobeny narychlo a nemají certifikaci, tj. nebyly testovány v akreditovaných laboratořích dle platných norem.

Kvalitní dezinfekce na ruce, které jsou certifikovány pro použití ve zdravotnictví, musí kromě účinností proti širokému spektru virů a mykobakterií splňovat požadavek na dobrou snášenlivost s pokožkou, kterou výrobci dokládají dermatologickými testy. To znamená, že tyto přípravky obsahují kromě alkoholu další ochranné složky, které zaručují, že i při častém používání zůstane pokožka vláčná a chráněná před vysušením, které způsobuje alkohol. Dezinfekce na ruce pro děti by tyto zvláčňující složky určitě mít měla, jinak může při častém používání způsobit kožní problémy (praskání a olupování kůže, ekzémy).

Kvalitní dezinfekční přípravky na ruce vhodné pro děti najdete uceleně zde

 

SHRNUTÍ

Pokud chcete mít jistotu, že vyberete vhodnou dezinfekci pro použití ve škole v prostředí, kde se pohybují děti, ujistěte se, že vybraný dezinfekční přípravek:

  • má certifikaci, tj. byl testován v akreditovaných laboratořích dle platných norem. Vyvarujte se přípravkům, které byly vyrobené narychlo pro masový prodej a nemají tuto certifikaci.
  • je ekonomicky výhodný
  • má požadovanou dobu expozice
  • je vhodný pro daný povrch
  • nezapáchá a může se používat v přítomnosti dětí
  • má dermatologické testy (u dezinfekce na ruce)

Všechny tyto údaje najdete u každého výrobků na tomto eshopu v záložce Specifikace.

Kvalitní dezinfekční přípravky na ruce vhodné pro děti najdete uceleně zde

 

Pokud potřebujete poradit, napište nám na info@distrimed.cz

Realizuje Používáme e-shop oXyShop X5 od společnosti oXy Online s.r.o.